Köy Genel Bilgiler

Altınemek köy – Hanak – Ardahan
1968 📖 ( Kayabaşı)

1928 📖 (Konduravul)

1889 📖 (Kontraul)

■ Köy halkı Alevi iken sonrasında Sünnileşmiş Türkmenlerden oluşmaktadır. 

İsmin orjinali büyük ihtimalle Kondaravul olup Gürcüce’dir. Kondari (ქონდარი), Gürcüce Kekik otudur. Gürcüce yapım eki alıp Gürcüce’de çok rastlanan sesli harf düşmesi yaşıyarak Kondravuli dönüşmüş olabilir, yani Kekikli anlamı taşımaktadır. 

https://nisanyanmap.com/ nişanyan yeradları

Altınemek , Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür.  

Köyün adı ilk başlarda konduravul iken yapılan kanuni düzenleme ile Kayabaşı olarak değiştilmiş fakat köy halkının isteği doğrultusunda Altınemek olarak kabul edilmiştir. Köy 1820 li yıllarda Dağistanin gimri vilayetinden gelmiş olup kafkas halkına mensup aslen Avar Türklerinden oluşmaktadırGelenek olarak, tipik Doğu Karadeniz ile beraber Doğu kültürü gözlemlensede kafkas geleneklerinin izlerini görmek de mümkündür. yemek olarak kaz yemekleri vazgeçilmezler arasında olup bişi, maviş, katmer, kete, helleaşı, kuymak, hıngal, saç gevreği, peyniraşı, dövmeç, kesmeaşı, çeçil, tulum peyniri, çökelek gibi et, un ve süt ürünlerinden oluşan çeşitlilik ağırlık kazanmaktadır.
Ardahan iline 47 km, Hanak ilçesine 19 km uzaklıktadır.Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşım stabilize yolla sağlanır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaymakamlık